Barkod EtiketiBarkod etiketleri baskı tekniği açısından ikiye ayrılır.

Termal Barkod Etiketleri
Kağıt üzerine termal lamine edilmesi ile oluşur. Nem alkol, ışık ve ısıya karşı duyarlı olup kendi kendine karama özelliğine sahiptir. Eko termal ve top termal çeşitleri mevcuttur. Top Termal kağıtların ömrü eko termale göre daha uzundur.

Termal Transfer Barkod Etiketleri
Ribon denilen ara malzemeyle kağıt üzerine uygulanan baskı çeşididir.

Etikete uygulanan bu baskı yöntemiyle baskı dış ortamlardan gelecek nem, ısı, toz v.s. etkenlere karşı dayanıklı olur. Kuşe, vellum, data, metalize, opak, termal transfer karton gibi çeşitleri mevcuttur.

Bu etiketler, kimya, madeni yağ, gıda, tekstil, sağlık, otomotiv gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Not: İmalathanemizde istenilen bütün ölçülerde etiket üretimi yapılmaktadır.

Barkod etiketleri, ürünlerin barkodlanması aşamasında kullanılan rulo şeklindeki yapışkanlı kağıtlardır.

Kağıt Bazlı Etiketler
Kendinden Yapışkanlı Etiketlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler…
Etiket ölçüsünün doğru ifade edilmesi hem etiket üreticisi, hem de etiket siparişi veren açısından büyük önem taşır.
Etiketin akış yönüne paralel olan kenarı uzunluk, etiketin akış yönüne ters olan kenarı ise genişlik olarak ifade edilir.Etiketin ölçüsü 20×40 mm. olarak ifade edildiğinde; ilk sayı (20) genişliği, ikinci sayı ise (40) uzunluğu ifade eder.Kendinden yapışkanlı etiketlerde, yapıştırılacak ürün ve yüzey dikkate alınarak etiketin ve yapışkanın cinsi belirlenir.
Kendinden Yapışkanlı Etiketlerin Yapışkan Özellikleri :
Etiketlerin uygulama alanı ve ortam koşulları dikkate alınarak, yapışkan cinsi seçilir. Uygun yapışkan seçiminde; temel bileşim, ilk yapışma, nihai yapışma, minimum etiketleme derecesi, servis sıcaklık derecesi dikkate alınır. Akrilik ve kauçuk esaslı olmak üzere 2 çeşit temel bileşim vardır.

Yapışkanlar 3 ana grupta toplanmıştır.
1.Genel Amaçlı Sabit Yapışkanlar
2.Genel Amaçlı çıkartılabilir Yapışkanlar
3.Özel Amaçlı Sabit Yapışkanlar

Uygulamalara göre, farklı yapışkan çeşitleri bu ana grup içersinde yer almaktadır. En sık bilinen yapışkanlar, non-perm yapışkan (etiket yüzeye yapıştıktan sonra, kolaylıkla yırtılmadan tekrar yüzeyden çıkartılır), hotmelt yapışkan (kauçuk bazlı olup, kuvvetli yapışkandır), akrilik yapışkandır.
KAĞIT BAZLI ETİKETLER

TERMAL ETİKETLER
Termal Etiketler: Isıya duyarlı etiket tipleridir.Yüzeyleri termal madde ile kaplanmış kağıtlardan üretilirler. Doğrudan ve kısa sürede son kullanıcıya ulaşan ürünlerin etiketlenmesinde tercih edilir.
Nem, alkol, ısı ve ışığa karşı duyarlı olup, kendi kendine kararma özelliği vardır.
Termal etiketlerin 6 aydan daha fazla raf ömrü olan ürünlerde kullanılmaları tavsiye edilmez.

TERMAL ETİKETLER ÇEŞİTLERİ
Ekonomik Termal: Kağıt üzerine ribon kullanılmadan direkt olarak ısı yöntemi ile baskı alınır. Nem, alkol ve ışığa duyarlı olduğundan raf ömrü kısadır. Sıcağa dayanıklı olmadığı için üzerindeki bilgiler kalıcı değildir. Genellikle düşük maliyetli olduğu için marketlerin tercihidir.

Lamine Termal: Her iki yüzeyi de lamine edilerek nem ve aşırı ışığa karşı korunmuştur. Ekonomik termale oranla üzerindeki yazılar daha kalıcıdır. Termal Karton: Baskı yüzeyi termal kaplı kartondur. Genellikle ekonomik termal malzeme kullanılır. Ribon kullanılmadığı için fiyat yönünden avantajlıdır. Işığa ve neme karşı hassas olduğu için uzun süreli işlerde tercih edilmemektedir. (Sezonluk ürünler için Tekstil Etiketleri, Maç Biletleri, Yaka ve Giriş Kartları, Raf Etiketleri )

TTR Karton : İki yüzüde kuşe kaplanmış, ya da baskı yüzeyi kuşe kaplanmış karton kağıtlardır. Zemine renkli baskı ile barkod yazıcıda TTR baskı yapmak mümkündür. (Kütüphanelerde okuyucu kartları, Tekstil Etiketleri)

TERMAL TRANSFER ETİKETLER

Termal Transfer Etiketler:  Termal Transfer baskı  yöntemi ile baskı alınabilen etiket tipleridir. Yüzeyleri pütürsüzdür, parlak ve mat olmak üzere iki tipe ayrılırlar. Ribon baskıya uygun,dış etkenlerden etkilenmeyen etiket tipleridir.  Isıya,neme, alkole ve diğer olumsuz dış etkenlere karşı dayanıklıdır.

TERMAL TRANSFER ETİKETLER ÇEŞİTLERİ
Wellum :
 Hamur Kağıdın TTR yazıcılarda iyi sonuç vermesi için baskı yüzü yüksek oranda düzeltilmiş ve zemin pürüzsüz hale getirilmiştir. Ribon baskı yöntemi uygulanır.

Kuşe : Zemini düzeltilmiş üzerine kuşe hamuru sıvanmış kağıttır. Wellum etikete oranla parlak görünümlüdür. Ribon baskı yöntemi uygulanır. Üzerindeki bilgiler kullanılan ribon ve saklama koşuluna göre kalıcılık sağlar.

Chromolux : Kuşe etikete oranla daha parlaktır. Ribon baskı yöntemi uygulanır.

Floresan Kağıtlar (Turuncu, yeşil, sarı, kırmızı, mavi vs.) : Zemini floresan boya ile boyanmıştır. Ribon baskı yöntemi uygulanır.

Silwer Kuşe Kağıtlar (Üst Yüzeyi Metalize Kağıt) : Yüzeyi parlak ve yırtılan bir etiket hammaddesidir. Genellikle içecek ve madeni yağ sektöründe kullanılan bir etiket hammaddesidir.

Fastyre Kuşe Kağıtlar (Yapışkan Yüzeyi Metalize Kağıt) : Yapışkan kısmı metal görünümündedir. Ribon baskı yöntemi uygulanır. Genellikle kartela, halı, çuval etiketi olarak kullanılır.

Kırılgan Etiket : Yüzeyi mat görünümlü özel bir etikettir. Yapıştırıldığı yüzeyden tek parça olarak değil parçalanarak çıkan etiket malzemesidir. Ribon baskı yöntemi uygulanır.